SEARCH
banner the journal
CATEGORIES
RECENT POSTS
CALENDAR
Mayıs 2024
P S Ç P C C P
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Text Widget

Vivamus luctus urna sed urna ultricies ac tempor dui sagittis. In condimentum facilisis porta. Sed nec diam eu diam mattis viverra. Nulla fringilla, orci ac euismod semper, magna diam porttitor mauris, quis sollicitudin sapien justo in libero. Vestibulum mollis mauris enim. Morbi euismod magna ac lorem rutrum elementum. Donec viverra auctor lobortis. Pellentesque eu est a nulla placerat dignissim. Morbi a enim in magna semper bibendum.

About Us
In condimentum facilis porta. Sed nec diam eu diam mattis viverra. Nulla fringilla, orci acerty euismod semper, magna diamert porttitor mauris, quis sollicitudin sapien justo in libero. Mei iriure dignissim ad, prompta.
Blog İş İle İlgili

Ekrandaki Sayılar : Ciro, Kar Marjı

By
on
8 Ağustos 2018

Firmalar satışlarını arttırmak için, daha fazla ciro yapmak için uğraşır dururlar. Eğer paylaşıyorlarsa, ciro ne kadar büyük olursa, sağa sola söylediklerinde o derece mutlu olurlar. Oysa ki ciro bazı dolaylı faydaları olsa da tek başına hiç bir şey değildir. Örneğin akşam eve giderken fırına uğrasanız ve “Bizim ciro …. kadar, ne kadarı bir ekmek eder” diye fırıncıya övgü ile bahsetseniz adam size dönüp bir ekmek vermez. O ciro sayısının büyüklüğü, ekmeğin fiyatı karşısında bir değer bulamaz.

Ciro denilen, elimize alabileceğimiz, ölçüp biçebileceğimiz bir varlık değildir.  Ciro sadece bilgisayar ekranlarındaki bir sayıdır. O ekranın dışına geçemez. Ciro ile ekmek alıp yiyemeyiz.

Kar marjı denilen değer de önemli bir yanılsamadır. Fırıncıya “Bizim kar marjı % …, bir ekmek için ne vermem lazım?” derseniz, fırıncı yine size boş gözlerle bakacaktır. Kar marjı, ekmeğin bedelini karşılaması için reel bir parasal değere sahip olması gerekir ki, yoktur. Kar marjı, katma değerin satış içerisindeki payıdır bu da ancak bilgisayar ekranlarında yaşayan yüzde cinsinden bir sayıdır. Elinize alıp tartamazsınız, ekmeğe çevirip yiyemezsiniz.

Ancak elinize alınca size ekmeği getiren tek bir değer vardır. O da paradır. Paranın da ticaretteki karşılığı kar’dır. Kar liradır, elinize alabilirsiniz, bankaya yatırabilirsiniz. Bilgisayarda değil, cüzdanınız dadır. Gerçek olan ciro, kar marjı değil net üretilen kardır. Döviz bürosunda dövizin liraya çevrilebildiği gibi, kar da ekmeğe çevrilebilir.

Bilgisayardaki oyunlar gibi ciro da kar marjı da bilgisayarda yaşayan, gerçek hayata girmeyen konulardır. Kar size o bilgisayarı alır.

 

TAGS
RELATED POSTS

LEAVE A COMMENT