VIEW POST

View more
Beğendiklerim Blog Genel

Başkaları İçin Ağaçlar

By
on
16 Ocak 2021

Fotoğraf : Aziz Gökdemir

Warren Buffet, çok sevdiği ve saygı duyduğu hocası Ben Graham’in ünlü kitabı The Intelligent Investor’ın dördüncü basımına yazdığı önsözde Amerikalı yazar ve gazeteci Walter Lippmann’ın “başka insanların altında oturacakları ağaçları diken insanlardan” bahsettiğini söyler. Kırkların sonlarında Graham’in yanında araştırma görevlisi olarak çalışırken bildiği çoğu şeyi ondan…


VIEW POST

View more
Genel

Fırında Kuzu

By
on
1 Ağustos 2021

Küçükken babam fırında kuzu yapardı, sicim ipleri ile bağlar pişirdikçe ipleri gevşetirdi. Tadını unutamam. Sicim ip usulü konusuna bir sonrakinde gelmek üzere şimdi bir fırında kuzu kol yapmayı deneyeceğim.

İlk olarak bir diş sarımsakla başlıyoruz, taneleri güzelce soyuyoruz.

Sonrasında bıçakla kuzu kolun et üzerinde küçük ve derin bir cep açıyoruz.

Bir dış…


VIEW POST

View more
Genel

Kıçtan Kara

By
on
30 Temmuz 2021

Kıçtan kara bağlanmak

Koylarda gecelemek için teknemizi geceyi güvenle geçireceği şekilde sabitlemeliyiz. Bunun için önden demir atmalı, arkadan da her iki taraftan koltuk halatı ile kıyıya bağlanmalıyız. Buna kıçtan kara bağlanmak denilmekte.

İlk olarak bağlanmamız bittiğinde teknemizin nasıl duracağını, her iki tarafındaki varsa diğer teknelere ne uzaklıkta olacağını kurgulamamız gerekir. Bağlandığımızda…


VIEW POST

View more
Genel

Tanışma Partisi

By
on
4 Nisan 2021

Sınıfın ilk gününde öğretmen, herkesten sıra ile kendini tanıtmasını istedi. Haydi tanışalım bakalım dedi. Neleri seversiniz ondan da bahsedin, bilenler bir de fıkra anlatsın, birlikte gülelim kaynaşalım diye ekledi.

Çocuklar sıra ile kendilerini tanıtırlar.

Uzun Kulak Ragıp

Şipşak Aziz

Yeşil Yaprak Çiğdem

Süslü Kaan

Hızlı Ersun

Bici Osman

Bon Bon Nil

Meraklı Mete

Ve Uygulama Test Yayınında

14 Haziran…


VIEW POST

View more
Genel

Shark…..

By
on
27 Şubat 2021

Bazı bilindik oyunlardan esinlenip, herbirini kendimce yenilikler ekleyerek bir köpekbalığı ve denizaltı grafiklerini kullanarak bir grup alt oyun içeren geliştirmeye çalıştığım oyu. Tam hitap ettiği yer sanırım 7-15 yaş aralığı, ancak farklı kitlelerce de sevilebilir. Küresel kullanıcıları hedeflediği ve oyunun bir arka planda hikayesi olmadığından, grafiksel anlatım önde olarak,…


VIEW POST

View more
Genel

Galaxy Rtiovan

By
on
25 Şubat 2021

Rtiovan, birbirine oldukça yakın türler Osi’ler ile Ragipen’lerin birlikte yaşadıkları, milyonlarca gezegene sahip büyük bir galaksidir. Birbirlerine oldukça yakın olsalar da pek geçinemeyen bu iki tür, galaksinin tamamına yayılmak ve aslında herkese yetecek engin potansiyeli kullanmak yerine bir kaç gezegendeki kısıtlı madenleri kullanmak üzerine çatışmaya girmişlerdir. On yıllarca süren…


VIEW POST

View more
Genel

Oyunlarda Resimleri Kırpma – SpriteKit CropNode

By
on
15 Şubat 2021

Farz edelim ki altta görünen soldaki şekilde bir fotoğrafınız ve ortada görünen şekilde bir çerçeveniz var, fotoğrafı bu çerçevenin içine koymak için fotoğrafı aynı çerçeve şeklinde kesersiniz.

Fotoğrafı çerçeveye göre kesmek

Bilgisayar tabanlı grafiklerde biz buna “kırpma” (Crop) demekteyiz.

iOS için SpriteKit ile oyun geliştirirken kırpma işlemi, ilk olarak bir bu iş…


VIEW POST

View more
Genel

Daha İyi Oyunlar İçin iOS Ekranlarda Çözünürlük

By
on
2 Şubat 2021

Bu yazı da iPhone uygulamalarında farklı çözünürlülüklü cihazlar arasında geçişlerdeki bir sorun tarif edilmekte, buna dair bir çıkarım yapılmakta ve en son bir çözüm tavsiyesi sunulmaktadır.

iOS için yazılım geliştirirken uygulamanın ne yaptığının yanında önemli konulardan birisi de, uygulamanın ekranda nasıl göründüğü, kullanıcının nasıl bir deneyim yaşadığı ile ilgilidir. Apple…


VIEW POST

View more
Blog

İki Tatlı Reçel : Passion Fruit Reçeli

By
on
8 Ağustos 2020

Tayland’a gittiğimizde sabahları verdikleri Passion Fruit reçelini çok sevmiştik. Kızarmış ekmek üzerine hafif bir tereyağı üzerine de Passion Fruit. Sanırım bizde adı, Çarkıfelek meyvesi.

İlk yediğinizde meyvenin ve şekerin tatlı tadı bir anda geliyor, yuttuğunuzda ağzınızda hoş bir ekşilik kalıyor. Hem tatlı hem ekşi. Süper.

Artık Antalya’da Passion Fruit yetiştiriyorlar. Sipariş…


VIEW POST

View more
Blog Genel

Lipsoz Buğulama

By
on
25 Temmuz 2020

Görüntüsü biraz korkutucu olsa da Ege’nin en lezzetli balıklarından Lipsoz balığının en iyi buğulaması olmakta. Balıkçı lipsoz’un derisini tulum gibi çıkarıp vermekte.

Buğulamaya patates, soğan ve sarımsak ile başlıyoruz

İki üç tane patatesi ince dilimler halinde dilimleyin. Aynı şekilde iki soğan ve bir baş sarımsağı ince dilimler yapın. Zar gibi değil…

SEARCH
banner the journal
CATEGORIES
RECENT POSTS
CALENDAR
Temmuz 2024
P S Ç P C C P
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Text Widget

Vivamus luctus urna sed urna ultricies ac tempor dui sagittis. In condimentum facilisis porta. Sed nec diam eu diam mattis viverra. Nulla fringilla, orci ac euismod semper, magna diam porttitor mauris, quis sollicitudin sapien justo in libero. Vestibulum mollis mauris enim. Morbi euismod magna ac lorem rutrum elementum. Donec viverra auctor lobortis. Pellentesque eu est a nulla placerat dignissim. Morbi a enim in magna semper bibendum.

About Us
In condimentum facilis porta. Sed nec diam eu diam mattis viverra. Nulla fringilla, orci acerty euismod semper, magna diamert porttitor mauris, quis sollicitudin sapien justo in libero. Mei iriure dignissim ad, prompta.